Słodki biznes – od czego zacząć?

Wiele razy dostawałam zapytanie – od czego zacząć jak chce się rozpocząć własny biznes – cóż – śmieje się że na początku dobrze od zażywania melisy :) ale poważnie – faktycznie należy uzbroić się w cierpliwość i duuuuuużo pozytywnej energii. Zaczynamy od znalezienia swojego miejsca na wykonywanie tej działalności. Jeśli lokal był już kiedyś przeznaczony do podobnej produkcji to jest łatwiej, jeśli nie – to należy taki lokal przystosować do warunków i wymogów sanepidu. Zajmują sie tym osoby posiadające uprawnienia, które przygotują odpowiednie dokumenty oraz zrobią projekt pracowni, który musi spełniać te wszystkie warunki, odpowiednia ilość umywalek i punktów sanitarnych (ogromna ilość) specjalne odizolowane pomieszczenia do jaj, osobne do mycia owoców, itd itd jest tego sporo – ale tym zajmują się specjaliści – dobrze im oddać tą prace. Kiedy już pracownia jest przygotowana do odbioru należy mieć aktualne badania w książeczke zdrowia (ale są to badania określone przez sanepid) HCCP, książeczki kontroli itd itd… Kiedy mamy już wszystkie odbiory – możemy działać. Trzymam kciuki :)

Komentarze: 2

 1. Kasia pisze:

  No fakt sama chciałam ruszyć z takim miejscem ale jak sie dowiedziałam jakie sanepid ma wymogi i ile to wszystko tak naprawde bedzie kosztowac odechcialo mi sie na jakis czas słodkich wypieków. Ze wszytkim był problem zwiazany z tym ze takie fantastyczne miejsce jakim sa pracownie podchodzi pod produkcje a tutaj sanepid ma takie wymagania ze tak jak pisze Pani Ania trzeba meliske sobie kupić :)

 2. Mania pisze:

  Witam,
  Bardzo interesuję się tą branżą ale w szczególności ukochałam sobie figurki. A co z kwestią taką ? czy do wyrobu figurek też potrzeby jest odpowiedni lokal czy można to wykonywać w własnym domu,
  Pozdrawiam
  Marzena

Zostaw komentarz

wymagane

wymagany, nie będzie opublikowany

opcjonalnie